Ландшафтна архітектура

садово-паркова та ландшафтна архітектура Черкащини

Козацьке. Садибний парк

Село розташоване за 18 км від Звенигородки, та декілька км від автошляху Черкаси-Умань. У ХІХ ст. поблизу проходила поштова дорога Звенигородка-Шпола. На жаль дорога в саме село та в ньому в незадовільному стані. Перші згадки про це місце сягають початку XVIII ст. У XVIII ст. садиба належала князям Голіциним.

Власниками закладений дендропарк, який спочатку був 22 га, зараз має 86 га та статус пам’ятки садово-паркової архітектури XVIII ст. В центральній частині парку був збудований палац у псевдоготичному стилі, поряд з яким був фонтан, неподалік фонтану на насипному пагорбі - парнас, була альтанка, а в глибині парку - фамільний склеп. Територія парку та двору була оточена цегляним забором. Нажаль ні палацу, ні альтанки з фамільним склепом зараз не існує. Зараз залишились будинок управляючого, збудований у поєднанні архітектури класицизму та народної архітектури, будинок канцелярії, збудований у псевдоготичному стилі та інші господарські споруди.

В цьому маєтку князя Голіцина з 1797 по 1801 жив і навчав чисельних дітей родини відомий поет-байкар І. А. Крилов. Тут він писав байки, займався перекладами грецьких байок. Після приїзду з Козацького та публікації першої збірки він став відомим та шанованим письменником.

У 1829 році князь Григорій Олександрович Голіцин, продав резиденцію таємному раднику Івану Івановичу Фундуклею з селами Княжею та Топильною. Згодом маєтності перейшли у власність онуки Голіцина, княгині Т. Г. Куракіної, вона була останньою власницею маєтку.

Залишки маєтку та парк потребує детального дослідження та вивчення. Його композиція є не типовою для цього регіону і є унікальною за своєю структурою. Довга композиційна вісь, у вигляді головної алеї - дороги життя, з нанизаними композиційними елементами та алегоричними символами, характерними для доби романтизаму.

Парк потребує детального композиційного та історичного аналізу і вимагає до себе уваги зі сторони фахівців та є цікавим для відвідування.

Фотофіксація

Будинок управляючого,
фото з архіву
Господарський двір,
фото з архіву
Головна алея парку
поблизу садиби
Залишки погрібів на
території господарської частини
Канцелярія,
зараз середня школа,
початок ХХ ст.
Головна алея парку

Планування

За сучасним адмін. поділом – Звенигородський
За адмін. поділом ХІХ ст. – Звенигородський повіт


Парк дня


thumbnail thumbnail thumbnail thumbnail


Цікаве одним рядком

  follow me on Twitter

  Контакти

  Автор проекту:
  Гонца Федір Анатолійович
  - архітектор, науковець.
  Більше інформації доступно тут


  Для швидкого internet-зв'язку використайте Skype

  Skype Me™!

  телефон

  +380 50 538 24 89 (MTC)

  +380 93 654 22 24 (Life)

  Gtalk fedir.gontsa

  e-mail

  http://supergarden.org.ua/