Ландшафтна архітектура

садово-паркова та ландшафтна архітектура Черкащини

Лисянський садибний парк

Місто Лисянка розташоване в долині течії Гнилого Тікичу та Лисянки. Відоме з XIV-XV ст. Лисянка разом з селами Шестеринцями, Дубрівкою, Часноківкою, Орлами належала маєтностям князя Вільгельма Радзивілла, який отримав у посагу своєї дружини Цицелії Моршковської – княгині Радзивілл. Після весілля Вільгельм Радзивілл збудував у Лисянці великий камінний палац. З 1853 року власником Лисянки був син сестри Вільгельм Олександрович, князь Радзивілл.

До нині на правому березі Гнилого Тікича збереглася назва місця “Карл-бад”. Це система залізистих джерел, що виходять із гірських схилів. Мінеральна залізиста вода збиралася у великі резервуари і подається у ванни в окремому будинку та розподілялася по номерах. Цей санаторій, який вже не існує був збудований Радзивіллами, які вирізнялися своєю доброчинністю. Зараз на високому березі річки міститься сучасний міжколгоспний санаторій.

В долині річки був парк ще з литовських часів, згодом його впорядкували та влаштували родонові купальні, та як ці місця містять багато родону.

Зараз парку як такого не існує, купальні зруйновані і можливо доволі приблизно говорити по його композицію. Відомо, що парк мав нижню та верхню частини, головною композиційною віссю парку є річка Гнилий Тікич. В верхній частині був розташований маєток, можливо на його місці побудували сучасний санаторій, що свідчить з планування основних доріг та алей. Нижня частина парку має закритий характер композицій з живописними берегами та плавнями, що переходять у відкритий луговий парк, характерний для парків Полтавщини і рідким для Правобережжя.

Безумовно, парк потребує детального дослідження та вивчення його композиції, принципів планування, та кропіткої роботи з архівними джерелами та іконографічними матеріалами. Багато інформації можливо отримати за переказами людей, поки є свідки часів існування парку. Тільки після проведення цієї роботи можливо говорити про його реконструкцію та подальше використання, як парку для відпочинку мешканців Лисянки.

Фотофіксація

Реконструйована
Православна церква на околиці
зруйнованого замку
Сучасні паркові сходи
в долині річки Гнилий Тікич
композиції в низовій
частині парку
Міст через каньйон,
що поєднував маєток і місто

Планування

За сучасним адмін. поділом – Лисянський район
За адмін. поділом ХІХ ст. – Таращанський повіт

~~DISCUSSION~~


Парк дня

korsun

8 І насадив Господь Бог рай ув Едені на сході, і там осадив людину, що її Він створив.
9 І зростив Господь Бог із землі кожне дерево, принадне на вигляд і на їжу смачне, і дерево життя посеред раю, і дерево Пізнання добра і зла.
15 І взяв Господь Бог людину, і в еденському раї вмістив був її, щоб порала його та його доглядала.

Біблія. Книга Буття (2:8-15)
переклад Івана Огієнко

~~DISCUSSION:off~~


thumbnail thumbnail thumbnail thumbnail


Цікаве одним рядком

    follow me on Twitter

    Контакти

    Автор проекту:
    Гонца Федір Анатолійович
    - архітектор, науковець.
    Більше інформації доступно тут


    Для швидкого internet-зв'язку використайте Skype

    Skype Me™!

    телефон

    +380 50 538 24 89 (MTC)

    +380 93 654 22 24 (Life)

    Gtalk fedir.gontsa

    e-mail

    http://supergarden.org.ua/