Ландшафтна архітектура

садово-паркова та ландшафтна архітектура Черкащини

Таганча. Садибний парк

Містечко лежить у долині, оточеній з всіх сторін лісом та високими горами, що мають висоту над рівнем моря 202 метри. Через долину протікає маленька річечка, що впадає у річку Росаву на віддалі 25 кілометрів від Канева.

Вотчина маєтність полковника гвардії Августа Йосиповича Понятовського, сина графа Йосипа Понятовського – власника Шендеровського маєтку. Входили села Мельники, Голяки, Ключники, Таганчанська-Буда.

Грунти чорноземні, під лісом – глинисті. У селі є шість невеликих ставків, де водиться мілка риба. У селі багато колодязів. Біля будинку господаря колодязь глибиною 4 сажені, а другий 11 саженів.

У селі є суконна фабрика початок якій положив батько власника полковник Йосип Ігнатович Понятовський у 1806 році. Фабрика була краща у Київській губернії.

Урочище Королевино, жила королева с народом і великими багатствами поселилася у Таганчі, збудувала замок, розвела сади, і зігнала багато людей своїми військами. Легенда про королевин городок, його осаду у Л. Похилевича ст. 346. 1849 полковник Понятовський збудував нову камінну церкву з дзвіницею і забезпечив хорошою утвар’ю.

Парк і маєток Понятовських розмістився на південному березі ставка. Від ставка на північ, майже до села Беркозівка був розміщений парк. Графський сад знаходиться у центрі села, там була тюрма , колонія за радянські часи, нині там будинок культури та орендований заклад під завод.

Парк розмістився на схилі, займав площу більше 5 гектарів Був огороджений високим цегельним забором. У парку було дуже красиво, росли листяні дерева, а навпроти за ставком на бугрі був сосновий ліс. У будинку графа була середня школа до війни. До маєтку був під’їзд з траси Канів–Корсунь.

Рельєф села Таганча нагадує європейські пейзажі дуже подібні до пейзажів Швейцарії.

Маєток графів Понятовських знаходився у центрі містечка. Велика територія, загороджена камінним забором. Будинок двоповерховий довгий приблизно метрів 100 розмістився на віддалі 50 метрів від головної дороги. геометричний партер вів до головного входу у будинок. Будинок красивий виконаний з цегли з фігурними рельєфами характерними для середини 19 століття. За будинком господарчі споруди і великий сад–парк з листопадними деревами. Вся територія маєтку була огороджена високим цегельним забором.

Навпроти маєтку великий ставок, за ставком гори покриті сосновим лісом.

Окрім православної церкви у селі був костел, там був ксьонз. Який поїхав перед першою світовою війною приблизно 1910-1912 році.

Недалеко від маєтку був базар, лікарня, аптека.

Текст підготувала Тамара Гордова.

Фотофіксація

Парковий партер
фруктовий сад
Головний вхід до палацу
Головний в'їзд до садиби
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Таганча
Малюнок М. Орди, ХІХ ст.
Сучасний вигляд місця
з мал. Орди
Центр села, старі магазини
Центр села, старі магазини.
Мал. М. Орди, ХІХ ст.
Таганча
Таганча
Колодязь поблизу палацу

Планування

За сучасним адмін. поділом – Канівський район
За адмін. поділом ХІХ ст. – Канівський повіт


Парк дня

korsun

8 І насадив Господь Бог рай ув Едені на сході, і там осадив людину, що її Він створив.
9 І зростив Господь Бог із землі кожне дерево, принадне на вигляд і на їжу смачне, і дерево життя посеред раю, і дерево Пізнання добра і зла.
15 І взяв Господь Бог людину, і в еденському раї вмістив був її, щоб порала його та його доглядала.

Біблія. Книга Буття (2:8-15)
переклад Івана Огієнко

~~DISCUSSION:off~~


thumbnail thumbnail thumbnail thumbnail


Цікаве одним рядком

    follow me on Twitter

    Контакти

    Автор проекту:
    Гонца Федір Анатолійович
    - архітектор, науковець.
    Більше інформації доступно тут


    Для швидкого internet-зв'язку використайте Skype

    Skype Me™!

    телефон

    +380 50 538 24 89 (MTC)

    +380 93 654 22 24 (Life)

    Gtalk fedir.gontsa

    e-mail

    http://supergarden.org.ua/